Відпочити в стилі українських зірок минулого: Де в Карпатах шукати село без шуму, грому, біганини
Мало який населений пункт в Україні може похвалитися стількома видатними і "зірковими" гостями, як невелике село Криворівня у Карпатах
- Прикарпаття
-
23 вересня 2020 11:15

На Прикарпатті можна відпочивати "дикуном" у наметах, ходити у тривалі піші походи чи обрати більш комфортний відпочинок у готелях посеред гір. Заняття до душі у гірському краї знаходив протягом літа кожен, незважаючи на карантинні обмеження. І хоч карантин не відмінили, але тепла осінь тільки почалася, можна ще трохи помандрувати, тим більше, що на Прикарпатті чимало місць, де не побачиш натовпи людей.
Криворівня: Село без квапливості і метушні
Якщо на відпочинок залишилось небагато часу, а відчути і побачити Карпати, колоритиний побут і краєвиди, від яких перехоплює подих, дуже хочеться, то мандрівникам слід вирушити у гірське село Криворівня
Криворівня розташована у Верховинському районі Івано-Франківської області. Вона лежить лише у 7-8 км від адміністративного центру, на берегах гірської ріки Чорний Черемош. Саме тут створювалась повість "Тіні забутих предків", і саме тут Сергій Параджанов знімав свій фільм. Невелике карпатське село тривалий час виступало мистецьким центром, модним курортом, на якому збирались чисельні письменники та громадські діячі.
Мало який населений пункт в Україні може похвалитися стількома видатними і "зірковими" гостями, як невелике село Криворівня у Карпатах. Свого часу тут побувало стільки людей, котрі творили українське мистецтво, історію і формували суспільну думку, що до нині місцевим просто гріх не використати ці факти, щоб запрошувати туристів. Невеличке село "усіяне" історичними місцинами, музеями і різними "фішками", пов'язаними з відомими іменами.
Криворівня – місце, куди можна втекти від міського життя, квапливості і метушні. Криворівня розташована у вигині Чорного Черемоша, по обидва береги річки. Лінія берегів у цьому місці має зигзагоподібний вигляд, в той час як ділянка землі, витягнута уздовж берега, досить рівна. "Крива" і "рівна" – Криворівня.
Село відоме тим, що тут часто бували визначні творчі постаті Україні. До прикладу, Іван Франко приїджав сюди зі своєю родиною щоліта. Криворівню можна взагалі назвати осередком української інтелігенцї: тут також відпочивали Леся Українка, Ольга Кобилянська, Михайло Грушевський, Василь Стефаник. Навідувалися у Криворівню Володимир Гнатюк, Михайло Коцюбинський, Іван Труш, Гнат Хоткевич, Олекса Новаківський, Лесь Курбас, Марко Черемшина, Ірина Вільде.
Чим пишається Криворівня
Гордість села – дерев'яна церква Різдва Пресвятої Богородиці, збудована ще у 1719 році. Вона є чи не найстарішим храмом на Гуцульщині, проте, впродовж трьохсот минулих років не зачиняла своїх дверей перед вірянами, навіть у радянський період: гуцули не дозволили.
Природними цікавинками села Криворівня є вершини, що оточують його: скелі Івана Франка, Михайла Грушевського, Довбуша та Фізій Камінь. Український фольклорист Володимир Гнатюк назвав Криворівню "Українськими Афінами".
Криворівня відіграла неабияке значення в українській літературі. З селищем пов'язана повість Михайла Коцюбинського "Тіні забутих предків", бо саме тут автор її і створив. За п'ятдесят років по тому, як повість побачила світ, режисер Сергій Параджанов знімав тут однойменний художній фільм.
Серед місць, які показують туристам у Криворівні - Літературно-меморіальний музей Івана Франка, Музей-садиба Михайла Грушевського і Музей-хата-ґражда.
Це село, де "менше шуму, грому, біганини, яке напувало душу спокоєм, тихою красою", - так про Криворівню писав Іван Франко, який тут лікувався і творив з 1901-го по 1914-й. Нині у хаті народного лікаря і різьбяра Василя Якіб'юка, де мешкав письменник, розташовано музей імені Франка: збереглося ліжко, на якому спав письменник, є лавка, годинник, столик того часу і топірець-бартка, подарований господарем Франкові. Письменник багато писав у Криворівні, мав свій улюблений камінь, на якому можна посидіти й нині.
Є кімната, присвячена видатній жительці села Парасці Плитці-Горицвіт. Параска Плитка-Горицвіт – автор більш як 1000 рукописних та власноруч переплетених й ілюстрованих книг. Вона народилась і до кінця життя прожила у Криворівні, пережилазаслання на Колиму. Одним із її талантів було малювання: вона залишила по собі величезну колекцію ікон. Зараз в будинку, де жила майстриня, створюється її будинок–музей.
Також пишаються місцеві і відновленою хатою-ґраждою, де режисер Сергій Параджанов знімав знаменитий фільм "Тіні забутих предків" і, за чутками, навіть закохався і просив руки місцевої гуцулки, але її батько заборонив доньці шлюб із відомим митцем.
Є у Криворівні і збудований музей першого українського президента Михайла Грушевського. У 1902 році він вперше, за порадою Франка, приїхав сюди на відпочинок. Але за кілька років заможний Грушевський купив собі віллу і земельну ділянку біля Чорного Черемоша. Будинок облаштували у гуцульському стилі. Протягом усього літа на віллу до Грушевських приїжджали українські митці, науковці, політики, діячі. Згодом Грушевський придбав іншу земельну ділянку і будинок, але та садиба згоріла у роки Першої світової війни.
Село Криворівня цікаве будь-якої пори року, проте найкращий час для подорожі - літо. Неподалік берегів річки є чудові місця для наметів. А ще краще зупинитися у місцевих жителів, відчувши на собі їхню гостинність і почути від них легенди та історію села.
Як дістатися до Криворівні
Село Криворівня знаходиться в Івано-Франківській області, за 7 км на схід від Верховини, районного центру. Село розмістилося у долині біля підніжжя гори Варитин і хребта Ігрець. Тут же проходить дорога Татарів – Коломия. За 40 кілометрів від села знаходиться залізнична станція Ворохта, за 30 кілометрів – Вижниця.
З Івано-Франківська до Криворівні можна доїхати автобусом, що прямує через Косів.
Використано матеріали pravda.if.ua, Радіо Свобода, stezhkamu.com, verkhovyna.life.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Прикарпаття
Всі новини на одному каналі в Google News
- 00:01 На Прикарпатті прогнозують різке зниження температури та сніг
- 22:58 Україна на карантині до 30 квітня: Що відбувається (ХРОНІКА)
- 21:56На Прикарпатті за крісло нардепа змагатимуться дев’ятеро кандидатів
- 15:19 Україна з'явилася на світовій мапі вакцинації від COVID-19: Де відстежувати кількість щеплених онлайн
- 13:53Порошенко привіз у Яремче та Надвірну кисневі концентратори
- 11:22 Буковель продовжує працювати попри локдаун на Прикарпатті
- 10:19В Угриневі зіткнулись шість авто: Одна людина загинула ФОТО
- 09:00 На Прикарпатті на COVID-19 захворіли 853 людини, 12 померли
- 08:37У Карпатах оголосили небезпеку сходження лавин
- 08:36 Прикарпаття: Прогноз погоди на 26 лютого
- 07:00 Прикмети 26 лютого: Не лайтеся і не вирішуйте фінансові питання
- 20:00У Карпатах побудують дороги до гірських курортів
- 19:28 На Прикарпатті розпочалась вакцинація від COVID-19 (ФОТО)
- 14:50 Префектам бути: Зеленський озвучив подальші кроки реформи децентралізації
- 14:23Синоптики обіцяють Заходу до +16 °C
- 13:44 Вакцину від COVID-19 отримали останні регіони України: Коли там почнеться щеплення
- 12:10У Франківську міська лікарня припиняє госпіталізацію хворих на COVID-19
- 09:50 Кабмін погодив призначення першого заступника голови Івано-Франківської ОДА
- 08:36 На Прикарпатті на COVID-19 захворіли понад 700 осіб, 12 померли