UK
Для цього матеріалу переклад іншими мовами відсутній, спробуйте перевірити пізніше

Як у Франківську палили сто років тому

На початку ХХ ст. в Станиславові (Івано-Франківськ) курців було чимало

Як у Франківську палили сто років тому…

В 1912 р. преса Станиславова повідомила, що лише за першу половину того року дохід від продажу тютюнових виробів у державі склав астрономічну суму – майже 8 млн корон. Куріння було поширене навіть серед молоді, пише Depo.Закарпаття з посиланням на "КУРС".

Учням станиславівських шкіл і гімназій суворо забороняли палити тютюн "у громадських місцях", але вони досить часто порушували це правило, незважаючи на строге покарання. Курили в основному чоловіки, хоч траплялися й жінки. Проте дама з сигаретою сприймалася в кращому випадку як дивачка, бо першими жінками, які закурили, були феміністки. Поширеним було паління й серед повій. Цікаво, що чоловіки не курили в присутності дами – і не лише через делікатність і турботу про її здоров’я. В ті часи паління вважалося проявом чоловічої свободи, а жінка не мала права бути її свідком.

Придбати тютюн, сигари і цигарки в Станиславові можна було в крамниці, яка мала державну ліцензію й відкрилася наприкінці 1901 р. – її називали "цісарсько-королівською трафікою". Власницею, як не дивно, була жінка – така собі Герміна Еберль. Трафіка знаходилась по вул. Карпінсього навпроти дирекції залізниць (нині головний корпус медуніверситету).

Як у Франківську курили сто років тому - фото 1

У новоствореній крамниці можна було придбати тютюн і сигари різних видів, трубочки з єгипетського, французького і "спеціального" сигаретного паперу, які потрібно було самостійно наповнювати тютюном, і сам сигаретний папір різних ґатунків. Власниця пропонувала також різноманітні "прилади для паління" та гарантувала дбайливе обслуговування. В трафіці продавали також штемпелі, поштові марки й бланки для векселів.

Щоб привабити покупців, різним сортам сигар тоді давали звучні назви: "Кайзер", "Єгипетські", "Гавана", "Принцеса". На упакуваннях тютюну були написи вісьмома мовами, але якість його нерідко залишала бажати кращого – споживачі скаржилися, що він "віддавав сіном".

Протягом наступних років тютюнові крамнички почали з’являтися в Станиславові одна за одною, але сигарети й сигари все ж залишалися недешевим задоволенням. Тож не дивно, що вони нерідко ставали предметом крадіжок. В 1906 р. на вул. Казимирівській (нині вул. Мазепи) було вчинено зухвалий злочин. Невідомий крадій виліз на стрих будинку, в якому містилася крамничка тютюну і бакалії, прорубав отвір і через цю діру в стелі проник усередину. З крамниці він украв тютюн і сигарети на суму близько 400 корон.

У вересні 1908 р. "тютюнова крадіжка" прогриміла вже на все місто. Пан Трібфедер, власник сигаретної крамнички в пасажі Гартенберґів, прийшов зранку на роботу і побачив… велику діру в стіні крамниці з боку головної вхідної брами пасажу. Діаметр отвору складав близько 60 см, тож через нього легко могла проникнути доросла людина.

Пасаж Гартенбергів

В магазині господар застав безлад, який свідчив про те, що незваний гість добряче там похазяйнував. Наляканий пан Трібфедер трохи заспокоївся лише тоді, коли побачив, що зловмисник не рушив сейф, а забрав лише кілька десятків корон у дрібній монеті з відкритої шухляди. Зникло також кільканадцять пачок найдорожчих тютюнових виробів. Ця крадіжка викликала неабияку сенсацію в місті. Юрби цікавих зупинялися коло діри в мурі, дивуючись спритності злодія. Адже йому вдалося пробити таку діру і його ніхто не помітив!

Поліція гарячково взялася за пошуки винуватця. Ним виявився 22-річний мешканець Калуського повіту Гнат Кучера, який згодом щиро зізнався у скоєному. Свою сенсаційну крадіжку він здійснив так. Заховався у великому смітнику на подвір’ї пасажу, а пізно ввечері, коли головні ворота замкнули, виліз і взявся звичайним долотом пробивати діру. Викрили злодія завдяки спостережливості одного з місцевих жителів, який помітив у руках бідно вбраного чоловіка дуже дорогу сигару. Цьому свідкові одразу спало на думку, що сигара може походити з обкраденої крамниці, тож він повідомив про це поліцію.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Прикарпаття

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"